Dofinansowanie projektów ze środków zewnętrznych
W dniu 23.05.2023 r. została zawarta umowa nr 223/2023/Wn01/OA-EC-ku/P o dofinansowanie w formie pożyczki preferencyjnej przedsięwzięcia pn. „Budowa nowych mocy wytwórczych w EC Zawidawie”. Wsparcie zostało przyznane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Energia Plus”.
Koszt całkowity realizacji Przedsięwzięcia: 13 961 828,00 PLN
Wysokość przyznanego wsparcia: 11 185 122,00 PLN
Główne elementy planowanej inwestycji to:
- Źródło kogeneracyjne w oparciu o silniki gazowe - podstawową jednostką wytwórczą będzie zespół agregatów kogeneracyjnych w zabudowie kontenerowej o sumarycznej mocy elektrycznej 2,0 MWe i sumarycznej mocy cieplnej 2,5 MWt.
- Instalacja kolektorów słonecznych, stanowiąca źródło wytwarzania ciepła o mocy 0,1 MWt.
Realizacja projektu będzie miała bezpośredni wpływ na podniesienie bezpieczeństwa dostaw ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców Zawidawia oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez redukcję emisji CO2 i zmniejszenie zużycia energii pierwotnej. Budowa nowych mocy wytwórczych pozwoli również na osiągnięcie przez system ciepłowniczy statusu „efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego” w rozumieniu Dyrektywy 2012/27/UE o efektywności energetycznej.
Projekt „Budowa Nowej Elektrociepłowni Czechnica” korzysta z dotacji o wartości 30 207 062 PLN otrzymanej od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz pożyczek preferencyjnych z programów priorytetowych NFOŚiGW: „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021” – w kwocie 50 mln PLN oraz „Energia Plus” – w kwocie 300 mln PLN.
Celem realizacji Projektu jest poprawa bezpieczeństwa dostaw energii dla odbiorców z terenu Siechnic i częściowo Wrocławia, poprzez budowę nowego źródła wysokosprawnej kogeneracji. Źródło węglowe zostanie zastąpione źródłem opalanym paliwem niskoemisyjnym, zmniejszone zostanie negatywne oddziaływanie na środowisko poprzez redukcję emisji CO2 i oszczędność energii pierwotnej.
Podstawową jednostką produkcyjną planowanej inwestycji będzie blok gazowo – parowy (BGP) umożliwiający osiągnięcie mocy brutto w zakresach: 155-180 MWe mocy elektrycznej i ok. 160 MWt mocy cieplnej, w skład którego wejdą:
- 2-3 turbiny gazowe z kotłami odzysknicowymi wyposażonymi w układ dopalania,
- turbina parowa upustowo – ciepłownicza.
Dodatkowo elektrociepłownia będzie wyposażona w kotłownię szczytowo-rezerwową o przewidywanej mocy ok. 150 MWt, która zapewni produkcję dodatkowej ilości ciepła w okresach szczytowego zapotrzebowania oraz planowych lub awaryjnych odstawień z ruchu BGP.
Planuje się również zabudowę akumulatora ciepła o objętości ok. 13 000 m3 umożliwiającego magazynowanie nadwyżki ciepła produkowanego przez blok gazowo – parowy w postaci gorącej wody.
Blok będzie urządzeniem jednopaliwowym, wykorzystującym gaz ziemny sieciowy.
Jako paliwo rezerwowe dla kotłowni gazowo-olejowej zostanie wykorzystany lekki olej opałowy.
Wyprodukowane ciepło będzie dostarczane do istniejącego systemu ciepłowniczego na terenie Siechnic i części Wrocławia, a energia elektryczna do krajowej sieci elektroenergetycznej.
W ramach Projektu zakłada się również przeprowadzenie działań nieinwestycyjnych, tj. kampanii komunikacyjno-promocyjnej i działań edukacyjnych, których celem jest rozpowszechnianie wiedzy w zakresie celów funkcjonowania Funduszy Norweskich i Funduszy EOG oraz zwiększenie świadomości społecznej w zakresie efektywności energetycznej, stosowania paliw ekologicznych i wpływu realizacji Projektu na środowisko.
Działania przygotowawcze do realizacji projektu rozpoczęły się już w 2018 r., zaś faktyczną realizację projektu zaplanowano na lata 2021 – 2024.
W wyniku realizacji projektu planuje się osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci:
- ograniczenia lub uniknięcia emisji CO2 na poziomie 622 005,90 t/ rok
- oszczędności energii pierwotnej na poziomie 598 928,89 MWh/ rok
Grupy docelowe (beneficjenci końcowi):
- ogół społeczeństwa, w tym indywidualni i instytucjonalni odbiorcy ciepła na terenie Siechnic oraz częściowo Wrocławia, a także odbiorcy energii elektrycznej z KSE,
- odbiorcy kampanii komunikacyjno-promocyjnej oraz działań edukacyjnych.
Przyłączenia odbiorców do systemu ciepłowniczego poprzez budowę osiedlowych sieci ciepłowniczych i przyłączy w Siechnicach i Świętej Katarzynie
Cel projektu:
Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz redukcja emisji pyłów poprzez budowę sieci ciepłowniczej i przyłączy do budynków zlokalizowanych wzdłuż planowanej sieci.
Beneficjent:
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.
Wartość Projektu:
Koszt całkowity: 5 993 139,15 PLN
Koszt kwalifikowany: 4 373 067,13 PLN
Dofinansowanie: 1 740 390,41 PLN
Przyznane wsparcie pochodzi ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014‐2020, Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki.
Planowane efekty Projektu:
Długość wybudowanej sieci ciepłowniczej - 3,37 km
Liczba zainstalowanych indywidualnych węzłów cieplnych – 25 szt.
Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej – 7 356,1 GJ/rok
Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 368,3 Mg CO2/rok
Spadek emisji pyłu – 0,23 Mg/rok
Kalendarium
- 31.12.2020 r. - Wybudowano i odebrano przyłącza w celu przyłączenia do sieci ciepłowniczej w ramach Zadania nr 2: Podłączenie kompleksu szkolnego i hali sportowej przy ul. Głównej 94 w Świętej Katarzynie w wyniku budowy przyłączy i węzłów cieplnych;
- 31.12.2021 r. - Wybudowano i odebrano odcinek sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Paderewskiego i Rozwadowskiego (etap I) w ramach Zadania nr 1: Podłączenie odbiorców w wyniku budowy osiedlowej sieci ciepłowniczej w ul. Paderewskiego i ul. Hallera w Siechnicach wraz z przyłączami i węzłami cieplnymi dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych
- 31.12.2022 r. - Zrealizowano kolejne etapy budowy sieci i przyłączania odbiorców w ramach Zadania nr 1: Podłączenie odbiorców w wyniku budowy osiedlowej sieci ciepłowniczej w ul. Paderewskiego i ul. Hallera w Siechnicach wraz z przyłączami i węzłami cieplnymi dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych;
Przyłączono dwóch odbiorców przy ul. Piastów Śląskich w ramach Zadania nr 3: Podłączenie do sieci ciepłowniczej budynków mieszkalnych w rejonie ul. Piastów Śląskich (Siechnice) i ul. Łąkowej (Święta Katarzyna) oraz budynku Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Świętej Katarzynie;
Zakończono realizację Zadania nr 4: Podłączenie odbiorców w wyniku budowy osiedlowej sieci ciepłowniczej na terenie SM Ogrodnik w Siechnicach wraz z przyłączami i węzłami cieplnymi do wielorodzinnych budynków mieszkalnych;
- 31.12.2023 r. – Zakończono prace związane budową sieci i przyłączy w celu przyłączenia Apartamentów Hallera (etap III) oraz budowy sieci ciepłowniczej w ulicy Paderewskiego w ramach Zadania nr 1: Podłączenie odbiorców w wyniku budowy osiedlowej sieci ciepłowniczej w ul. Paderewskiego i ul. Hallera w Siechnicach wraz z przyłączami i węzłami cieplnymi dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych;
Przeprowadzono prace związane z przyłączeniem odbiorcy przy ulicy Łąkowej 1 oraz ul. Żernickiej 17 w Świętej Katarzynie w ramach Zadania nr 3: Podłączenie do sieci ciepłowniczej budynków mieszkalnych w rejonie ul. Piastów Śląskich (Siechnice) i ul. Łąkowej (Święta Katarzyna) oraz budynku Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Świętej Katarzynie;
W dniu 28.05.2024 r., został zawarty Aneks nr POIS.01.05.00---24/19-01 zmieniający: całkowity koszt Projektu, kwotę wydatków kwalifikowanych, wysokość dofinansowania oraz okres kwalifikowania wydatków do 31.12.2023 r.
Wydatki rzeczywiście poniesione ogółem w projekcie: 5 993 139,15 zł
Wydatki rzeczywiście poniesione, kwalifikowane: 4 373 067,13 zł
Dofinansowanie: 1 740 390,41 zł
Poziom dofinansowania: 39,80 %
Wskaźnik produktu
Długość wybudowanej sieci i przyłączy ciepłowniczych: 3,37 km
Liczba zainstalowanych indywidualnych węzłów cieplnych: 25 szt.
Wskaźniki rezultatu
Spadek emisji pyłów: 0,23 Mg/rok
Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych: 368,30 tony równoważnika CO2
Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej: 7356,10 GJ/rok
Mechanizm umożliwiający sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych
Informujemy, że informacje dotyczące potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych można zgłaszać poprzez:
- adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl
Zaprojektowana trasa sieci:
Cel projektu:
Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz redukcja emisji pyłów poprzez budowę sieci ciepłowniczej i przyłączy do budynków zlokalizowanych wzdłuż planowanej sieci.
Beneficjent: Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.
Długość: 5,35 km
Wartość projektu:
1. Planowany całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 10 336 655,51 PLN (słownie: dziesięć milionów trzysta trzydzieści sześć tysięcy sześćset pięćdziesiąt pięć i 51/100 PLN).
2. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 8 185 784,96 PLN (słownie: osiem milionów sto osiemdziesiąt pięć tysięcy siedemset osiemdziesiąt cztery i 96/100 PLN).
Wysokość dofinansowania:
Beneficjentowi udzielone zostanie dofinansowanie na realizację Projektu, obliczone przy uwzględnieniu stopy dofinansowania Projektu, w kwocie nie większej niż 3 434 147,61 PLN (słownie: trzy miliony czterysta trzydzieści cztery tysiące sto czterdzieści siedem i 61/ 100 PLN). Kwota dofinansowania jest uzależniona od wartości wydatków kwalifikowanych poniesionych w toku realizacji projektu i zatwierdzonych przez Instytucję Wdrażającą zgodnie z obowiązującymi w systemie realizacji POliŚ dokumentami.
Obowiązek Beneficjenta w zakresie przeciwdziałania nadużyciom finansowym:
Informujemy, że informacje dotyczące potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych można zgłaszać poprzez:
– specjalny adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl
– elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem strony internetowej: www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci
Kalendarium
- W czerwcu 2018 - Została podpisana umowa z wykonawcą prac związanych z budową sieci ciepłowniczych na terenie Zakrzowa – firmą TERMOEKOLOGIA. Wykonawca został wyłoniony w trybie przetargu. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło 11.06.2018.
- 20.12.2018 r. - Zakończyły się prace przy realizacji I etapu budowy sieci ciepłowniczej.
Rozpoczęła się realizacja budowy II etapu sieci – zrealizowano przecisk pod torami kolejowymi oraz wiaduktem kolejowym przy ul. Jana III Sobieskiego. - 31.12.2020 r. - Sieć ciepłownicza budowana na Zakrzowie została odebrana i przekazana do eksploatacji. Do sieci zostały przyłączone kolejne przyłącza ciepłownicze – do budynku przy ul. Stoczniowej 7, ul. Stoczniowej 25, ul. Masztowej 1, ul. Masztowej 3-5.
- 31.12.2021 r. - Zakończono budowę sieci ciepłowniczej we Wrocławiu i przyłączono kolejnych odbiorców – Wspólnoty Mieszkaniowe przy ul. Zatorskiej 45, 47, 49 i 51, 53, 55.
- 31.12.2021 r. – Całkowicie zakończono realizację zadania nr 6 pn. Budowa sieci ciepłowniczych od ulicy Bierutowskiej w kierunku osiedla Zakrzów we Wrocławiu - odcinek w ul. Zatorskiej
- 31.12.2022 r. - Całkowicie zakończono realizację zadanie nr 1 pn. Budowa sieci ciepłowniczych od ulicy Bierutowskiej w kierunku osiedla Zakrzów we Wrocławiu.
- 31.12.2022 r. - Całkowicie zakończono realizację zadanie nr 3 pn. Budowa przyłączy ciepłowniczych w rejonie dostaw od ulicy Bierutowskiej w kierunku osiedla Zakrzów we Wrocławiu - etap II.
- 31.12.2023 r. – Zakończono realizację zadanie nr 4 pn. Budowa przyłączy ciepłowniczych w rejonie dostaw od ulicy Bierutowskiej w kierunku osiedla Zakrzów we Wrocławiu - etap III, 1 szt. o planowanej długości 0,139 km i tym samym cały zakres rzeczowy, którego dotyczy umowa o dofinansowanie.
W dniu 29.05.2024 r., został zawarty Aneks nr POIS.01.05.00-00---33/16-03 zmieniający całkowity koszt Projektu, kwotę wydatków kwalifikowanych, wysokość dofinansowania oraz okres kwalifikowania wydatków do 31.12.2023 r.
Wydatki rzeczywiste poniesione ogółem w Projekcie: 10 880 720,71 zł
Wydatki rzeczywiście poniesione, kwalifikowane: 8 064 862,79 zł
Dofinansowanie: 3 381 906,57 zł
Poziom dofinansowania: 41,93 %
Wskaźniki produktu
Długość wybudowanej sieci i przyłączy ciepłowniczych: 5,80 km
Wskaźniki rezultatu
Spadek emisji pyłów: 1,12 Mg/rok
Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych: 486,36 tony równoważnika CO2
Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej: 7722,13 GJ/rok
Sieć ciepłownicza na Zawidawiu:
Opis projektu:
Budowa sieci ciepłowniczych preizolowanych o łączonej długości 1,35 km od skrzyżowania ulic Zacisze i Opolskiej w kierunku osiedla Prawocin i przyłączenie do sieci istniejących i planowanych budynków jedno i wielorodzinnych. Mieszkańcy kolejnego rejonu Siechnic uzyskają dostęp do ekologicznego, bezpiecznego i komfortowego ciepła sieciowego.
Cel projektu:
Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz redukcja emisji pyłów poprzez budowę sieci ciepłowniczych i przyłączenie budynków zlokalizowanych wzdłuż planowanych sieci.
Wartość projektu:
1. Planowany całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 2 245 610, 08 PLN (słownie: dwa miliony dwieście czterdzieści pięć tysięcy sześćset dziesięć złotych i 08/100 PLN).
2. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 1 825 699, 25 PLN (słownie: jeden milion osiemset dwadzieścia pięć tysięcy sześćset dziewięćdziesiąt dziewięć złotych i 25/100 PLN).
Wysokość dofinansowania:
Beneficjentowi udzielone zostanie dofinansowanie na realizację Projektu, obliczone przy uwzględnieniu stopy dofinansowania Projektu, w kwocie nie większej niż 812 486, 72 PLN (słownie: osiemset dwanaście tysięcy czterysta osiemdziesiąt sześć i 72/ 100 PLN), po zatwierdzeniu wydatków kwalifikowanych przez Instytucję Wdrażającą zgodnie z zasadami obowiązującymi przy realizacji POliŚ.
Obowiązek beneficjenta w zakresie przeciwdziałania nadużyciom finansowym:
Informujemy, że informacje dotyczące potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych można zgłaszać poprzez:
- specjalny adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl
- elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem strony internetowej: www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci
Kalendarium:
- W styczniu 2019 r. - Została podpisana umowa na wykonanie sieci z przedsiębiorstwem Rurbet Sp. z o.o., wyłonionym w postępowaniu przetargowym w oparciu o Prawo Zamówień Publicznych. Na początku marca Wykonawca rozpoczął realizację inwestycji.
- 31.12.2019 r. - Zakończono budowę sieci ciepłowniczej w ul. Prawocińskiej.
- 31.12.2021 r. - W uzgodnieniu z NGFOŚiGW prowadzono działania w zakresie zwiększenia zakresu umowy o dofinansowanie w celu wykorzystania całej wartości dotacji określonej w umowie o dofinansowanie (w trakcie realizacji podstawowego zakresu umowy wystąpiły oszczędności wpływające na zmniejszenie poziomu dotacji).
- 09.05.2022 r. - Zawarto Aneks nr 3 do UoDof nr POIS.01.02-00-0010/16-00 z dn. 21.12.2017 r. w zakresie zmiany okresu kwalifikowania wydatków – do 31.12.2022 r.
- 16.12.2022 r. - Zawarto Aneks nr 4 do UoDof nr POIS.01.02-00-0010/16-00 z dn. 21.12.2017 r. w zakresie zmiany okresu kwalifikowania wydatków – do 30.06.2023 r. oraz rozszerzenia zakresu umowy o dodatkowe zadanie.
Zaprojektowana trasa sieci
Źródło dofinansowania: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Oś priorytetowa: Zmniejszenie emisyjności gospodarki
Działanie: Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu
o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe
Poddziałanie: Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji
Projekt „Wykonanie instalacji mokrego odsiarczania spalin w elektrociepłowni Wrocław dla kotłów K1, K2, K3” został zrealizowany w latach 2013 – 2015, zgodnie z umową o dofinansowanie zawartą pomiędzy Ministerstwem Środowiska, w imieniu którego działa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. Projekt dofinansowano ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach programu PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. Częściowo projekt finansowany był poprzez kredyt preferencyjny, udzielony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Projekt „Wykonanie instalacji odazotowania spalin w elektrociepłowni Wrocław dla kotła nr 3” został zrealizowany zgodnie z umową o dofinansowanie zawartą pomiędzy Ministerstwem Środowiska, w imieniu którego działa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. Projekt dofinansowano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. Realizacja inwestycji miała miejsce w latach 2013 – 2015.