Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE, podsumowała sezon zimowy 2023/2024.

08.04.2024

Tegoroczna zima była dla mieszkańców Wrocławia o 0,9°C cieplejsza niż rok temu. Najniższą średniodobową temperaturę -11°C odnotowano 9  stycznia 2024 roku. Z kolei najwyższa średniodobowa temperatura w tym sezonie zimowym wyniosła 17°C (31 marca 2024 r.). Najchłodniejszym zimowym miesiącem okazał się styczeń (średnia temperatura w tym czasie wyniosła 0,9°C), a najcieplejszym marzec (6,9°C).

 

KOGENERACJA, w skład której wchodzą cztery zakłady produkcyjne, zaspokaja pełne zapotrzebowanie na ciepło systemowe, co stanowi około 65 proc. potrzeb grzewczych aglomeracji wrocławskiej. Elektrociepłownia to miejsce, które pracuje bez przerwy zimą i latem. Produkuje ciepło i energię elektryczną, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne i komfort cieplny mieszkańcom aglomeracji wrocławskiej w każdych warunkach pogodowych.

infografika_Kogeneracja podsumowuje zimę.jpg

Elektrociepłownie należące do KOGENERACJI są w trakcie transformacji energetycznej w kierunku zero- i niskoemisyjnej produkcji ciepła. Do 2030 roku na terenie EC Wrocław uruchomione zostaną nowe urządzenia produkcyjne z wykorzystaniem nieeksploatowanych obecnie historycznych budynków produkcyjnych dawnej elektrowni z początku XX w. Produkcja bez udziału węgla rozpocznie się również w podwrocławskich Siechnicach – jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie tam nowa jednostka zasilana gazem (EC Czechnica-2), która zastąpi studwudziestoletnią elektrociepłownię węglową. Z kolei w zasilanej już gazem EC Zawidawie w minionym roku uruchomiono dodatkowo dwa agregaty kogeneracyjne oraz nową instalację solarną. KOGENERACJA planuje również do 2030 r. zwiększenie mocy tego zakładu, budując nowe jednostki wytwórcze nisko- i zeroemisyjne.