Komunikat w sprawie zmiany ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1967, ze zm.)
Na podstawie obecnego brzmienia ustawy, w dniu 23 lutego 2023 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował Informację, w której określił – stosowane przez poszczególne przedsiębiorstwa energetyczne – ceny ciepła oraz stawki opłat obowiązujące w dniu 30 września 2022 r., powiększone o 40% – są to kwoty netto (nie zawierają podatku VAT). To zestawienie stanie się podstawą do stosowania maksymalnych cen dostawy ciepła, w okresie od 1 marca do 31 grudnia 2023 r. Szczegółowa informacja wraz z wykazem wszystkich cen, dostępna jest pod adresem:
Informacja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 9/2023
Obniżone ceny dostawy ciepła będą możliwe do zastosowania pod warunkiem złożenia przez uprawnionego Odbiorcę ciepła – do dnia 8 marca 2023 r. – oświadczenia o spełnieniu warunków, pozwalających na uznanie odbiorcy jako podmiotu uprawnionego (z wyłączeniem odbiorców fizycznych – indywidualnych gospodarstw domowych oraz odbiorców uprawnionych, którzy złożyli oświadczenia już wcześniej). Odbiorcy ciepła, dla których sprzedawcą ciepła jest KOGENERACJA S.A., są zobowiązani złożyć właściwe oświadczenie w siedzibie Spółki, przy ulicy Łowieckiej 24 we Wrocławiu lub na adres e-mail: bok@kogeneracja.com.pl
Wzór oświadczenia składanego przez Odbiorców ciepła niebędących gospodarstwami domowymi dostępny jest poniżej:
Przy każdej zmianie danych, o których mowa w oświadczeniu, Odbiorca składa ponownie nowe oświadczenie w sprawie.
Ponadto, w przypadku gdy w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 28 lutego 2023 r. cena dostawy ciepła stosowana w rozliczeniach z Odbiorcami ciepła przekroczyła maksymalną cenę dostawy ciepła, zastosowane zostaną korekty rozliczeń z Odbiorcami ciepła dla tych miesięcy, kiedy takie przekroczenie wystąpiło. W odniesieniu do uprawnionych Odbiorców ciepła wytwarzanego w poszczególnych grupach taryfowych, zastosowanie wyżej wymienionych korekt będzie dotyczyło okresu stycznia i lutego 2023 r. Zgodnie z art. 12e omawianej ustawy, sprzedawca ciepła jest zobowiązany do uwzględniania wyrównania, w rozliczeniach z Odbiorcami uprawnionymi i korekty tych rozliczeń dopiero po otrzymaniu wyrównania za ten okres od podmiotu obsługującego wypłaty – Zarządcy Rozliczeń S.A.
W pliku poniżej zamieszczono zestawienie porównawcze cen ciepła i stawek opłat za ciepło określonych w obecnie obowiązującej taryfie dla ciepła oraz wartości tych opłat uwzględniających zapisy ww. ustawy:
Zgodnie z powyższymi tabelami, wprowadzenie zapisów omawianej ustawy powoduje obniżenie ceny ciepła, ceny mocy zamówionej i ceny nośnika ciepła dla odbiorców uprawnionych w grupach taryfowych GW 1, GW 1A, GW 1E, GW 1 p2, GW 1 p3, GW 2t, GW 3 i GW 4, o następujące wartości:
Cena za zamówioną moc cieplną: – 1 618,11 zł/MW/miesiąc
Cena ciepła: – 9,20 zł/GJ / – 9,45 zł/GJ
Cena nośnika ciepła: – 3,93 zł/m3
Efektem ustawy będzie więc realne obniżenie od marca rachunków za ogrzewanie wszędzie tam, gdzie po 30 września 2022 r. wzrosty były największe. W systemach ciepłowniczych, w których ceny wzrosły o mniej niż ustawowe 40 %, nowe przepisy nie spowodują zmian w wysokości rachunków płaconych przez Odbiorców ciepła.
Więcej informacji obejmujących tematykę wprowadzonych działań, dostępnych jest również na stronie:
INFORMACJA PGE EC – CHRONIMY CENY CIEPŁA